MAHKEME ‘AĞAÇLARI KESEMEZSİNİZ’ DEDİ

MAHKEME ‘AĞAÇLARI KESEMEZSİNİZ’ DEDİ

Fatsa'da, çalışma süresinin bitmesinin ardından alan genişletmek için ÇED başvurusunda bulunan siyanür kullanarak altın çıkaran İngiliz ortaklı maden şirketi, hukuksuzca ağaç kesime başlamıştı. Konunun yargıya taşınmasına rağmen ağaç kesimine devam eden şirkete mahkeme ‘dur’ dedi.

Bahçeler Mahallesi’nde 2014 yılında başlatılan siyanürle altın ayrıştırma çalışması yapan şirkete verilen süre 27 Ocak tarihinde tamamlandı. Ancak şirket bölge halkının tepkilerine rağmen maden alanını genişletmek için ÇED süreci başlattı. Madenin çalıştığı süre içerisinde fındık bahçelerinin ve ormanların kesildiğini, suların kirletildiği belirten çevreciler, şirketin alan genişletme talebinin reddedilmesi için dava açtı. Dava devam ederken de, Orman İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede kesilecek ağaçları işaretleyerek kesime başladı.

Yöre insanının ve çevreci derneklerin Ordu 2. İdare Mahkemesine açtıkları dava sonuçlandı. Mahkeme, bölge halkının itirazlarını kabul ederek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş ise kararın ağaçlar kesildikten sonra geldiğini belirterek, “Takdiri Fatsalılara bırakıyorum. Ancak yanlışı yapan kurumlar ve yöneticilerine hesap sorulmalı gerekiyor” dedi. (ORDU OLAY)